Autóval Bulgáriában, az első benyomás Vidinben, káprázatos kőerdő Belogradcsikban.
Mióta átadták Calafat és Vidin között megépült új Duna hidat a magyar turisták számára sem ismeretlen Bulgária északnyugati vidéke. Mi is több magyar autóval találkoztunk, sőt a szállásunkon is voltak magyarok, akik a tengerpartra igyekeztek.
Vidin, régebbi magyar nevén Bodony
Az első város, a határ után Vidin. Itt találkozhat először az utas a bolgár mindennapokkal. A múlt rendszerben épült lakótelepek meglepetéssel szolgálnak, mintha nem láttunk volna itthon is már minden városunkban hasonlót, hol jobban, hol kevésbé lepusztulva. Itt most mégis szokatlannak és kietlennek tűnik elsőre.
Vidin, rózsakert a Baba Vida erődnél
Országosan sok a park. Ne gondoljunk svájci minőségű, naponta nyírt gyepre, de sok a virág, a fa, s ez a legtöbb településre jellemző. Vidin az egyik legrégebbi város a Duna bolgár oldalán. A város fő idegenforgalmi látványossága a Baba Vida erőd, amit megfelelően kitábláztak, ezért könnyen meg is találtuk. Parkolni is könnyen lehet a parkban. Felsétálunk az erődhöz, mellőle szép kilátás nyílik a Dunára, a hídra, a fürdőző, napozó helybéliekre.
Baba Vida, vagyis Vida anyó a legenda szerint egy király legidősebb lánya volt, aki a rábízott örökséget megtartotta, fejlesztette és erős kézzel kormányozta. Ha kíváncsi vagy a város és a vár részletes történetére itt nézheted meg.
Vidin, Baba Vida erőd a Duna felöl
Vöröslő mesevilág, kőformációk amerre a szem ellát
Indulunk tovább Belogradcsik felé, ami innen körülbelül 55 kilométerre található. A Balkán – hegység nyugati lankáin különleges mészkőformákat alakított az idő és a természet. A különleges formák hasonlatosak a Grand kanyonhoz vöröses színük miatt, vagy a görögországi Meteorák szikláit is eszünkbe juttathatják.
Belogradcsik sziklái
A különleges kőformációk a városkától délre találhatók, több száz méter széles sávban, több kilométer hosszúságban. A sziklaerdőben 10 métertől 100 méteres magasságig nyújtózkodó sziklatömböket is láthatunk, s különböző embereket, állatokat, növényeket képzelhetünk bele az alakjukba.
A mesevilágra legjobban a középkori erődből pillanthatunk rá, ahonnan 360 fokos körpanoráma tárul elénk. Az erőd (Aka Kaleto) maga is ráépült a kövekre és szerencsére még nem kapta el a felújítási láz, megmaradtak a régi vaslépcsők, illetve a kőbe vésett feljárók.
Fentről csodálatos a látvány, ehhez hasonló geológiai képződmény ilyen mennyiségben és eredetiségben kevés helyen található.
Az erődhöz kitáblázott úton juthattunk fel, előtte parkoló.
A kaput kóbor kutyus őrizte, aki elkísért bennünket, egészen a felsővárig, ahol a nagy kaput becsukva kizártuk szegényt. Fentről többször megnéztük és láttuk, hogy várakozik ránk. Ezért úgy döntöttünk, hogy a reggelire vásárolt Boza italunkat, amit kakaóként vettünk, de sajnálatos módon a család egyetlen tagja sem volt képes meginni, neki fogjuk ajándékozni. Lefelé jövet próbáltuk is megvendégelni, de elmondhatjuk, hogy az ital a kutyának sem kellett, mert mikor beleszagolt olyan, de olyan megvetően sétált el, hogy felmerült bennünk nem hagyhatjuk itt szegény kutyust ilyen becsapottan és hozunk neki valami szalámit a kocsiból. Viszont ezek után megsértődött és nem kísért minket vissza, így a szalámiról is lemaradt.
Innen a főváros, Szófia felé indultunk tovább.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.