Font-de Gaume barlang, Rouffignak barlang
A korai időkben, a barlangokban először a medvék éltek és ott aludták téli álmukat. Tavasszal, mikor felébredtek kimozgatták elgémberedett végtagjaikat és a falak kaparászásával elkezdték élesíteni hosszúra nyúlt körmeiket. Ezek a medvekarom nyomok több barlang falán is megtalálhatóak. Aztán, mikor egy nagyobb szikla gördült a bejárat útjába a macik már nem fértek be és így elfoglalhatta az ember ezeket a remek otthonokat.
Az ember többféle módon alkotott. Karcolással, véséssel hagyott nyomott maga után. Állatfigurákat vésett a falba, mintegy belefaragva a mészkőbe, kihasználva a fal természetes domborulatait. Így születtek az első domborművek. Természetes festékanyagot használva megrajzolta az állatok körvonalait, sőt volt, amikor az egész „képet” kifestette.
Ezek a festett barlangok a legveszélyeztettebbek, itt terjednek el a legkönnyebben a penészgombák, algák, veszélyeztetve a több, mint 10000 éves alkotásokat. Ezért ezeknek a barlangoknak a legtöbbjét lezárták és, vagy egyáltalán nem, vagy csak a másolatuk látogathatók.
A Font-de-Gaume barlag a még nyitva lévők közé tartozik, de ki tudja, hogy még meddig, minden évben kevesebb és kevesebb látogatót engednek be. Idén ez a szám 53 fő volt. ( Jelenleg ez az egyetlen barlang, ahol eredeti barlangfestményt látni!!!) A pénztár fél 10-kor nyit, de, aki szeretne bejutni már 8 óra előtt jó, ha odaérkezik.
Nekünk 2 barlanghoz is kellett sietnünk, ezért úgy döntöttünk, hogy először a Font Gauméhoz megyünk, ha van esély, várakozunk, ha nincs megyünk tovább a Rouffignachoz.
8 óra után érkeztünk meg és ránézésre többen várakoztak már ötven embernél a szakadó esőben, így rögtön a B terv lépett az életbe.
A Roufignac barlang bejárata
Háromnegyed 9-kor már a Rouffignac barlang bejárata előtt ugrottam ki a kocsiból és álltam be a már nem rövid sorba. Az első csoport 9 órakor indul, így 10 perccel korábban már elkezdték árusítani a jegyeket. Mi a 9:40-es csoportba jutottunk be. Az idegenvezetés franciául zajlik, lehet audioguid-ot bérelni ( 10 nyelven: angol, német, olasz, spanyol, portugál, holland, japán, orosz, héber, kínai) –sajnos szokás szerint magyarul nem, talán, ha többen látogatnánk oda előbb-utóbb az is elérhetővé válna. A felnőtt jegy 7€, a gyerek 4,60€ , ez szerintem nagyon megéri az egy órás vonatozással, őskori rajzokkal. Mindenkinek ajánlom, különösen gyerekkel!!! Nekünk nagyon tetszett. Jó melegen ajánlatos öltözni, mert bizony igen hűvös a levegő és a 8 kilométer hosszú út során egy óra alatt igen lehűlhet az ember.
A barlangról:
A nyolc kilométer kiterjedésű barlangrendszert állítólag már 1575-ben felfedezték.Ez az egyetlen barlang, amelyik a folyótól jó néhány kilométerre található és az egyik legnagyobb. Kis elektromos vonattal visznek körbe benne és mind az út során, mind a legtávolabbi teremben találkozhatunk az őskori élet nyomaival. Kedvelt helye volt a barlangi medvének is, ezért több helyen látszanak a karmolásának a nyomai, több, mint 150 mamutábrázolás látható, ez az ismert őskori mamutábrázolások fele . A 13 ezer éves fekete vonallal rajzolt alkotások helyenként a 60-70 centiméteres nagyságot is elérik. A mamutok mellett bölények, lovak, kecskék és gyapjas orrszarvúk, egy medvefigura és négy emberi alak rajza is megtalálható. Az is érdekes, hogy sok gyermekrajzot is találtak itt. A kutatások során kiderítették, hogy az ábrák valószínűleg felnőttek felügyeletével és segítségével jöttek létre.
Másnap újra megpróbáltunk bejutni a Font-de-Gaume barlangba, de sajnos pont az 54. lettünk és egy „finished” kijelentéssel elhajtottak bennünket, reggel háromnegyed 8-kor. Hiába mentünk korábban és hiába nem volt tömeg, volt, aki 5-6 embert is felírt. A csalódottságomat nehéz szavakba önteni!
Vissza a listához: vilagoroksegek_nyomaban_franciaorszagban
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.